19-gezici-festival1-e1385370048718

19. Gezici Festival

13 Kasım 2013

Sevgili Zeytinbağı dostları,

Kaybımız büyük…Tuncel Abi sohbet ve söyleşilerinde ‘85,95, 105’e kadar yaşarım herhalde’ derdi, biz de inanmışız, daha önce bizi hiç aldatmamıştı. Çok sevgili arkadaşımız Esin Boyacıoğlu’ndan gelen yorumu sizlerle paylaşmak isteriz,

‘Tuncel gümbür gümbür yaşadı, gümbür gümbür gitti’ veya her Cumartesi Organik Pazar’da gözlemelerini yediği Hacer Hanım’ın deyişiyle ‘Tuncel Hocam, insanların ona kıyamayan bakışlarına muhatap olmadan, aslanlar gibi gitti’.

Varlığınız ve taziye mesajlarınızla bizlere güç ve teselli verdiniz, çok teşekkür ederiz..

Bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan Gezici Film Festivali açılışını Tuncel Kurtiz’in anısına 27 Kasım’da Edremit’te yapacak ve o gün Tuncel Abi için hazırladıkları bir belgesel ve filmlerini gösterecekler. Bilgi için festival web adresi:

http://www.gezicifestival.org/gezici_festival.aspx?page=gezici_festival

Şimdi bize düşen çalışmak daha çok çalışmak ve fikir babası olduğu Zeytinbağı’nı ‘Tuncel Abi öyle isterdi’ diyerek uzun seneler ayakta tutmak… İlişikte Yemek Kursu programımızı gönderiyoruz.

Artık geleneksel hale gelen sonbahar yemek kurslarımızın ilkini bu yıl ancak 6-8 Aralık tarihleri arasında düzenleyebiliyoruz.

İki gece konaklamalı kursumuzun programı şöyle:

– Cuma akşam yemeği öncesi otele giriş.

– Cumartesi günü mevsime ve hava koşullarına göre doğadan ot toplama veya katılımcılarla birlikte köy pazarından alışveriş.

– Öğle yemeği sonrası hep beraber eğlenerek akşam yemeğimizi hazırlayacağız. Menüde yerel sebzeler, yabani otlar, et veya balık yemekleri ve tatlı yer alacak.

– Pazar kahvaltı sonrası otelden ayrılış.

Yemeklerimize dair: Güne uzun ve keyifli bir kahvaltıyla başlanıyor. Başrolde bölgenin vazgeçilmez tadı zeytinyağı. Domatesler, biberler ve kekik, reyhan, biberiye, mercanköşk, kişniş gibi envai çeşit yeşillikler bahçeden. Yöresel peynirler, lezzetli zeytinler, ev yapımı reçeller; kızılcık, nar, erik, kayısı, mandalina ile yapılmış taze içecekler; baharat ve türlü otlarla lezzetlendirilmiş ev yapımı tam buğday ve çavdar ekmekleri; köy yumurtaları. Odun ateşinde Kaz Dağlarından gelen su ile demlenmiş tavşan kanı çaylar. Ve her lokmayı daha lezzetli kılan yeşillikler içinde eşsiz bir manzara ve bölgenin oksijen deposu tertemiz havası.

Akşam yemeklerinde ise yeşilin her tonundan nasibini alan sofralar kuruluyor. Yabani kuşkonmaz, ebegümeci, turp otu, hindiba, rezene, ilkbaharda kuzu göbeği (morel), sonbaharda melki mantarları ve şansınız varsa bölgede ayı mantarı denilen İtalayan porcini’si, çağla, yeşil domates, ısırgan, enginar eşliğinde yörenin et ve balıkları ile özel yemekler hazırlanıyor. Çıtır kabak veya dondurma ile servis edilen sıcak incir tatlısından sonra kışın şömine başında yazın yıldızların altında birer kadeh şarap ile sohbete devam ediliyor.

İki akşam, bir öğle yemeği ve iki sabah kahvaltısı içeren iki gecelik program için konaklama ücreti ik iki kişilik odada kişi başı 280 TL. Kurs katılım bedeli ise kişi başı 100 TL.

Önerilen tarihler size uymuyorsa minimum 6 kişi için istenilen tarihlerde kurs düzenlenebiliyor.

Edremit’e Borajet ve Pegasus uçak seferleri kış aylarında da devam etmektedir.

Selamlar
Kerem, Nejla, Erhan Şeker